District 2241

Romania & Moldova Republic

ESEMÉNYEK

Nu există nicio ştire în această privinţă .

Rotary Club Téka – scurt istoric

Idea înfi ințării unui club Rotary a fost inițiată în cadrul Clubului Oamenilor de Afaceri Maghiari, care își desfășura activitatea în Casa Deus Providebit. Clubul Rotary Téka a fost gândit și conceput în biroul lui Csegzi Sándor de către un grup de inițiativă cu următoarea componență: Csegzi Sándor, Kikeki Pál, Incze Sándor și Gencsi András, toți membrii fondatori. În 2004 după aproape doi ani de pregătiri şi eforturi de formare, în anul celebrării a 100 de ani de la formarea primului club Rotary, a luat fi inţă Clubul Rotary Téka din Târgu Mureş, având ca naş Clubul Rotary Târgu Mureş. Tot în acel an am fost primiți şi în Rotary International. Datorită acestui fapt, în ianuarie 2005 în Sala Mare a Palatului Culturii a avut loc festivitatea de chartare a clubului nostru. Primul nostru Bal de Caritate a avut loc în noiembrie 2005 iar de atunci şi până în ziua de azi, aceste baluri de caritate sunt organizate anual, în spiritul nobil rotarian. Ţin să mulţumesc tuturor celor care au ajutat cu dăruire la înfi inţarea clubului nostru, atât din ţară cât şi dîn străinătate.

Prof. Dr. Kikeli Pál-István,

Preşedinte fondator